Избор на община Болярово за пилотна община за изследване по проект ДН15/4 от 11.12.2017 г. към Фонд научни изследвания „Създаване на модел за опазване, популяризиране и социализация на православните храмове в България“
Община Болярово е третата община в България, която е избрана от екипа на проекта „Създаване на модел за опазване, социализация и съхраняване на православните християнски паметници в България“. Общината е най малкато от избраните други две – Смолян и Варна, но този признак е водещ. За резултатността на проекта е важно да се проследят дейностите и политиките по отношение опазването на християнското културно наследство в България не само в големи общини, но и в малките, които са по-ограничени във финансово отношение. Това бе основното основание да се спрем на община Болярово. Но освен този критерий, общината е важна за изследване и по друга, съществена причина. Община Болярово е кръстовище на древни цивилизации, където протичат етнокултурни процеси от северозапад (Балканския полуостров, Средна и Западна Европа) към югоизток (Мала Азия и Близкия изток) и обратно. Това обуславя спецификата и богатството на културно-историческото наследство на този край, което е отражение и резултат на многовековна история, носеща отпечатъците на бурни събития и невероятни превратности. 14 разкрити археологически обекта, 5 древни църкви и 5 крепости свидетелстват за богато и древно минало, с което жителите на Болярово с основание се гордеят.
Общината се намира в крайграничните части на България – югоизточната й част и непосредствено граничи с Република Турция. Известно е, че по различни исторически причини от другата страна на границата живее етническо българско население, което продължава да изповядва изконната си християнска религия. Най-яркото доказателство са храмовете в гр.Къркларели и гр. Одрин, които са действащи, за тях се грижат не само местните християни, но и българската държава, родолюбиви българи, културни и образователни институции. В рамките на трансграничното сътрудничество община Елхово и община Болярово провеждат различни мероприятия и дейности, които илюстрират добрите съседски отношения.
Административен център на общината, която обхваща деветнадесет села, е град Болярово. В центъра на града се издига храмът „Св. Димитър“, построен само две години след окончателното освобождение на този край от османско робство, през 1887 г. църквата е възстановена, сега действаща. Тя е резултат на стремежа на българите - християни от с. Пашакьой (дн. гр. Болярово) за духовна свобода и независима църква.
Община Болярово с нейните 19 села е интересна за нас и по други причини. През Възраждането жителите на с. Дерекьой (дн. Воден) и с. Ахлатлии (Голямо Крушево) вземат живо участие в църковните борби на българския народ. Те са първите села в района, което минават към Българската екзархия. Докато съседните: Голям Боялък (Шарково), Малък Боялък (Малко Шарково) и Яйладжък (Горска поляна) остават към гръцката Цариградска патриаршия.
Днес в общината се отчита много голяма активност в опазването, социализирането и популяризирането на православните храмове. Тъй като повечето от църквите на територията на общината са построени в края на 19 – началото на 20 век, те се нуждаят от особено внимание и грижа. Повечето от тях са обновени, реставрирани и реновирани, за което основна заслуга има местното общинско управление. Общината е разработила и реализирала няколко проекта, с които православните храмове са реставрирани или напълно възстановени. През периода 2008-2018 г. по различни проекти, с участието и на църковното настоятелство са възстановени и реставрирани храмовете в селата Калин връх, Златиница, Ружица, Странджа, ремонтиран е храм „Св. Димитър Солунски“ в гр. Болярово. С участието на държавата през 2014 г. са извършени ремонтни дейности и е възстановена покривната конструкция на църквата „Св. Иван Рилски“ в с. Ситово, а през 2015 г. са ремонтирани църквите в селата Мамарчево, Малко Шарково, Шарково, Голямо Крушево и по този начи са съхранени храмовете.
В културния календар на община Болярово християнските паметници заемат достойно място. Тук се отбелязват, съвместно с БПЦ в лицето на църковното настоятелство Богоявление,Гергьовден, Великден, Лазаровден, димитровден – храмов празник в Болярово и други християнски паметници. Отделно селата отбелязват храмовите си празници – с. Горска поляна, с. Стефан Караджово и др.
Тъй като една от най-големите забележителности на региона е язовир „Малко Шарково", до границата с Турция, който се посещава от туристи и любители на природата, което допълнително засилва интереса към християнското културно наследство. Също така близостта с КПП Лесово поддържа поток от туристи към и от Турция.
Макар и от малките по територия общини в страната, община Болярово активно участва в различни национални сдружения и асоциации и развива активна дейност в популяризирането на културното си наследство и в развитието на туризма. Член е на новоучредената Асоциация за местно развитие "Странджа", чиято цел е създаване на Еврорегион с Турция. Член е и на Сдружението на общините в Асоциацията на общинските гори. В партньорство и с останали общини от региона община Болярово кандидатства и ще реализира проект по ОПРР „Подкрепа за развитие на регионалния туристически продукт и маркетинг на дестинациите „Тонзос - Магията на Тунджа. Маркетинг на туристическа дестинация „Тунджа-Ямбол-Стралджа-Болярово".